130 let

Diskuze

Znečištěné ovzduší rostlinám prospívá

Nečekaný poznatek o vlivu znečištěného vzduchu na rostliny má dopady i na boj s globálním oteplováním.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

tak tak

1. 5. 2009 15:52
Experimentálně zjištěné účinky

tedy jsou.... nárůst CO2 lineárně zvýšil výnosy, NOx fungují jako dodatečné hnojivo, prachové částice stimulují svorbu mraků, tj. opět stimulují výnosy, navíc díky zvýšení albeda ochlazují. Máme tedy opravdu pádné důvody autisticky čistit vzduch.

0 0
možnosti

Jan Baltus

30. 4. 2009 11:06
To se ví už dávno - ale

Tento poznatek není nový, vyšší obsah CO2 je pro fotosyntézu dobrý ale jen do určité meze. Pak nastává naopka kolaps, rostliny rostou tak ryche, se lidově řečeno zhroutí. Kdy konečně LN přestańou tisknout články, jejichž hodnota je mizivá nebo spíše dokonce matoucí.

0 0
možnosti

TTSO

29. 4. 2009 13:19
ještě jedne krásný paradox-oteplování vede k snížení požárů

ještě jedne krásný paradox-oteplování možná povede k snížení rizika požárů:

S postupujícím globálním oteplením budou rozsáhlé oblasti výrazně sušší a odborníci se obávají, že to s sebou přinese zvýšené riziko rozsáhlých požárů. Američtí vědci v čele s Philipem Higuerou z Montana State University však došli k závěru, že změny ve vegetaci mohou efekty globálního oteplení do značné míry kompenzovat. Svědčí o tom změny ve vegetaci a četnost požárů, ke kterým docházelo v posledních 15 000 letech na Aljašce. Higuera a jeho kolegové prozkoumali usazeniny na dně aljašských jezer. Pylová zrna ve starých vrstvách bahna prozradila  složení tehdejší vegetace. Z množství mikroskopických částic sazí mohli vědci usoudit na rozsah a četnost požárů. Ukázalo se, že změny ve složení vegetace byly důležitější než změny klimatu. Například před 10 500 lety vládlo na Aljašce sucho a k tomu se zde výrazně oteplilo. Požárů však nepřibylo, protože „hořlavé“ keře nahradily listnaté stromy, jejichž porosty nejsou ke vzplanutí tak náchylné. Před 5000 roky nastoupilo chladnější a vlhčí klima, což na první pohled věštilo snížené riziko požárů. Ve skutečnosti však propukaly velké požáry častěji, protože se rozšířily vysoce „hořlavé“ jehličnany......

Takže někdy je "logika" značně ošemetná věc ....;-)

0 0
možnosti

qwerty

29. 4. 2009 13:07
autorovi článku

možná by bylo lepší si nejdříve trošku ujasnit pojmy, než začnete dezinformovat veřejnost.  CO2 máte plné plíce.  Sodovkový plyn NENÍ žádné znečištění.... Už k tomu jenom schází fotka slunečního kotouče sotva viditelného přes hustý černý dým valící se s komínů nikdoneví jaké továrny...  Mizerná novinařina.

0 0
možnosti

TTSO

29. 4. 2009 13:15
Re: autorovi článku

Vážený qwerty, článek není vůbec o CO2, ale o aerosolech nebo srozumitelněji o mikroskopických prachových částicích.

Autor české textu se snažil říci, že současné snižování produkce aerosolů může paradoxně vést k snížení schopnosti rostlin absorbovat CO2 někam k hodnotám před rokem 1960 ....... a to je celé....

0 0
možnosti

František

29. 4. 2009 12:43
Odkaz na článek paní Mercadové

Přidávám odkaz na časopis Nature, je tam abstrakt článku ze kterého čerpají lidovky. Týká se především CO2 a vlivu difúzního záření na fotosyntézu.

http://www.nature.com/nature/journal/v458/n7241/full/nature07949.html

0 0
možnosti

Realista

29. 4. 2009 12:17
No hlavně to prospívá lidem!

Ti mají těch 10% uhlíku v plicích!!R^ V Ústeckém kraji ještě více. Zcestná hypotéza zaplacená průmaslovou lobby.;-)!!Vylezte si tam na první kopec a podívejte se jak lesy ČR jenom kvetou;-) Holé pláně Vás přesvědčí na Bouřňáku, Klínovci i jinde, kde dříve byl hluboký les.

0 0
možnosti

Michal1

29. 4. 2009 12:38
Re: No hlavně to prospívá lidem!

To je lokalni problem zpusobeny sirnymi a NOx exhalacemi lidove demokratickych elektraren CSSR, NDR a PLR! Lokalni vlivy nelze srovnavat s globalnimi. Vice k problemu jsem napsal doleji. Ale v kazdem pripade - at lokalnim, nebo globalnim souhlasim s Vami, ze lidstvu zadne exhalace a zadne znecisteni z dlouhodobe perspektivy neprosopiva a nebude-li v blizke budoucnosti drasticky omezeny, budou predznamenanim upadku a posleze konce nasi civilizace, mozna dokonce i cloveka, jako zivocisneho druhu.....

0 0
možnosti

Michal1

29. 4. 2009 12:11
Jake znecisteni ovzdusi?

To se bohuzel "nedovidame". Pokud se jedna o CO2 - tak ten ve zvysenych davkach pusobi jako hnojivo - podili se zasadnim zpusobem na tvorbe biomasy (6CO2 + 6H2O + svetlo = C6H12O6 + 6O2 => fotosynthese, synthesa cukru v rostlinach, ktery je zakladem polysacharidu tvoricich strukturu vsech rostlin).

Pokud se jedna o NOx - tak ten taktez pusobi jako hnojivo - dusik, ktery rostliny mohou pouzit pouze ve forme dusikatych soli (nitraty) je zakladnim kamenem aminokyselin, ktere jsou nutne k synthese bilkovin. Ostatni nutne prvky k rustu rostil (draslik, fosfor, sira, stopove prvky...) se na znecisteni ovzdusi markantne nepodileji - s vyjimkou siry v rozvojovych zemich, ktere nemaji prostredky na odsireni velkych spaloven fosilnich paliv napr. elektraren. Je ale faktem, ze nejen vzduch je lidskou cinnosti znecisten, ale i vody a ty zejmena fosforem, ktery jednak uklada energii v rostlinach v podobe adenosintrifosfatu, ktery je druhak slozkou DNA a dale je nutny k rozmnozovani rostlin. I ten se zasadnim zpusobem projevuje na tvorbe biomasy - zejmena, ale ne jen, ve vode (bujeni ras). Dalsim faktorem zvysene produkce biomasy je nepochybne i globalni oteplovani (= delsi vegetacni obdobi v mirnych a subarktickych pasmech, rychlejsi rust rostlin pri vyssich teplotach - pozor zde je ale rychle dosazena hranice, kdy vysoka teplota je pro rust kontraproduktivni).

0 0
možnosti

Michal1

29. 4. 2009 12:12
Re: Jake znecisteni ovzdusi? 2.cast

A srovnavat rust rostlin a ukladani uhliku v zemi, resp. na dne mori je osidne. Vime, ze biologickym rozkladem biomasy = kompostovani se vice nez 90% uhliku vraci do atmosfery v podobe puvodniho CO2. Pouze pri anaerobnim rozkladu (treba v bazinach, ktere likvidujeme) se velka cast uhliku skutecne v pude uklada). Bohuzel presny kolobeh uhliku v prirode jeste nezname. Faktem ale je, ze lidskou cinnosti = odlesnovani, masove spalovani fosilnich paliv (lidstvo je schopno behem trech, ctyrech generaci spalit vetsinu uhliku, ktery priroda stovky milionu let ukladala ve forme uhli, ropy, metanu z odumrelych organismu) se slozeni nasi atmosfery meni. Puvodni zemska atmosfera byla bez kysliku (redukcni) v ktere vedle dusiku bylo znacne mnozstvi metanu, amoniaku a kyslicniku uhliciteho = pro dnesni organismy byla nedychatelna. Miliardy let trvalo, nez rostliny atmosferu premnenily, obohatili ji kyslikem (fotosynteza) a vycisili od redukcnich plynu (amoniak, metan) a CO2. (V dejinach Zeme byly uz i periody s obsahem kysliku okolo 30%! - Myslim, ze to byly druhohory?)Chce-li lidstvo dlouhodobe prezit neni jine cesty, nez udrzeni slozeni atmosfery ve stavu, v jakem jsme jako zivocisny druh vznikly. A tady neni jina cesta, nez omezit produkci CO2 a jinych znecistujicich komponentu, nebo tyto separovat a dlouhodobe ukladat. Nic neni zadarmo, ani nase civilizace, ani nas blahobyt - obe vedou  podle 2. termodynamickeho zakona k narustani entropie a jeji posun zpet je spojen s velkym mnozstvim energie (opet 2. termodynamicky zakon, ktery je zakladnim zakonem fyziky, ktery nelze obejit!).

0 0
možnosti

TTSO

29. 4. 2009 12:06
teď je potřeba udělat výzkum, že zvýšené ukládání uhlíku

a) teď je potřeba udělat výzkum, že zvýšené ukládání uhlíku rostlinami přírodě nějak škodí, protože je "nepřirozené"

b) že nárust zelené hmoty mimo prales  tam kdesi  v džungli je špatné ..

Prostě uvidíme stejné schizofrení akce jako například "boj proti invazním druhům" versus "pěstovaní nových plodin pro biopaliva a štěpku", kdy nám zástupci stejných organizací nařizují proti invazním druhů zasáhnout a ochránit tak "biodiversitu" na druhou stranu jásají nad platážemi  stejných druhů určenách k topení v biokotli.....;-)

0 0
možnosti

f-prag

29. 4. 2009 11:58
pozor ,,, to se Bursikovi nebude libit urcite tu zpavu Klaus

pozorrrrrrrrrrrr   to se Bursikovi nebude libit

to urcite Klaus si nechal vypracovat tu zpravu ,,, bude kricet Bursik  a slavna Jakelin bioemisni bude pritakavat - ta sice jako vzdy nebude vedet o cem je rec  ale sliset ji budeeeeeeeeeeeeeeee

0 0
možnosti

STARIK

29. 4. 2009 9:25
A OBCHODU TAKY

JAK NAM PREDVEDL VRAH JAPONSKYCH DETI Rv;-(

0 0
možnosti