Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zranění, kolaps i pokousání. Jak pomoci psovi v akutních případech?

Magazín

  6:47
Jít se psem na procházku dává zvířecímu mazlíčkovi více možností k socializaci s venkovním světem a ostatními zvířaty. Je však třeba dávat větší pozor na nebezpečí úrazu.

Pes u vody foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Při vzniku náhlé zdravotní příhody vašeho zvířecího mazlíčka je důležité zůstat v klidu. Před rozhodnutím kam pro pomoc, zatelefonujte Vašemu ošetřujícímu veterinárnímu lékaři nebo využijte moderní komunikační aplikace pro tzv. chytré telefony. Když veterináři voláte, vždy mějte po ruce tužku a papír, abyste si mohli poznamenat jeho doporučení a instrukce. Mapu s cestou do veterinární kliniky naleznete na webových stránkách.

Co dělat v případě akutní situace?

Existuje několik nejčastějších akutních stavů, které se vyskytují u psů, a několik obecných doporučení, jak se s nimi vypořádat. Mějte na paměti, že tento článek nenahradí vašeho veterinárního lékaře. Vždy se proto snažte vyhledat odbornou pomoc.

Rány

Pokuste se ránu zakrýt a tím minimalizovat její další znečišťování zvenku. Pokud je rána velmi znečištěna, opláchněte postiženou oblast proudem čisté vody a jemně ji pak překryjte čistým obvazem nebo ručníkem a vyhledejte veterinární pomoc.

V případě, že přetrvává krvácení, proveďte tlakovou bandáž. Bandáž nesundávejte kvůli opětovné kontrole rány, může to zvýšit krevní ztráty. Následně vyhledejte veterinárního lékaře. Mějte na paměti, že tlaková bandáž smí zůstat na zvířeti pouze po nejnutnější dobu pro převoz k veterinárnímu lékaři.

Hlídání psů (ilustrační foto)

Nikdy neutahujte nic kolem končetin s cílem zastavit krvácení. Bezodkladně zavolejte veterinárnímu lékaři a jeďte na kliniku. Zvířeti nedávejte žádné pamlsky ani krmení pro případ, že by ho lékař potřeboval vyšetřit kvůli chirurgickému zákroku.

Veterinární lékař by měl ošetřit i malou ránu na zvířeti. Může v ní totiž zůstat kousek plechu, drátu či písek, který ránu kontaminuje a dráždí. Většina zranění bývá léčena antibiotiky pro zabránění rozvoje infekce. Veterinární lékař posoudí, jestli ránu zašít či nechat na spontánní hojení.

Autoúraz a ostatní traumatická poranění

Pokud se domníváte, že váš pes měl autoúraz, vyhledejte pomoc co nejdříve. Vnitřní krvácení se může vyskytovat bez toho, abyste cokoliv navenek pozorovali. V případě, že se domníváte, že pes má zlomenou končetinu či poraněnou hlavu, položte ho opatrně na ručník nebo deku. Tu pak použijete jako nosítka při přesunu na veterinární kliniku.

Kolaps

Existuje několik možných příčin kolapsu vyžadujících akutní ošetření. Jsou to například srdeční a plicní příhody nebo ortopedická a neurologická onemocnění. Pokud Váš pes zkolaboval, ihned kontaktujte veterinárního lékaře.

Křeče, epileptiformní záchvat

Když pes dostane záchvat, může upadnout na bok. Dále může ztratit vědomí. Končetiny mohou vykazovat plovoucí pohyby. V případě výskytu křečí:

  • Odstraňte všechny předměty z dosahu zvířete jako prevenci dalšího poranění.
  • Zůstaňte v blízkosti hlavy psa.
  • Nikdy se nepokoušejte vkládat cokoliv do tlamy psa, protože vás může pokousat.
  • Ujistěte se, že v místnosti je klid a tma (zatáhnete závěsy) do doby, dokud nezačne nabírat vědomí. Kontaktujte veterinárního lékaře se žádostí o radu.

Dlouhotrvající křeče jsou považovány za akutní situaci. Měli byste kontaktovat veterinárního lékaře, pokud pes nepřestává mít křeče do 5 minut.

Otravy

Některá léčiva, rostliny nebo květy mohou být pro psa toxické. V případě, že máte podezření, že Váš pes mohl pozřít nějakou toxickou látku, bezodkladně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zvracení nebo průjem

U jinak zdravého dospělého psa s jednou epizodou zvracení /průjmu:

  • Naordinujte hladovku po dobu 24 hodin a podávejte menší množství vody v pravidelných časových intervalech. Posléze ho začněte rozkrmovat lehčí dietou (kuřecí maso bez kůže a kostí, bílé rybí maso, těstoviny, rýže) po dobu dvou až tří dnů a postupně přejděte na běžné krmení.

Ihned kontaktujte veterinárního lékaře, pokud Váš pes má:

  • Opakované zvracení a průjem. To je obzvlášť důležité u štěňat, malých psů a psích seniorů.
  • Zvracení a průjem s obsahem krve.
  • Pes se snaží bezúspěšně o zvracení /jeho břicho se zdá být zvětšené nebo nafouknuté.

Pokousání

Pokud jiný pes pokouše toho vašeho, měl by způsobené rány ošetřit veterinární lékař. Dutina ústní je plná bakterií a zranění po pokousání jsou často infikována. Většinou vyžadují nasazení antibiotik.

Pamatujte - když je pes ve stresu, trpí bolestí, může být agresivní i na majitele. Vždy k němu proto přistupujte obezřetně a měl by být vyšetřen veterinárním lékařem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!