Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ztráta hmotnosti, průjem či svalová slabost. Jak poznat Addisonovu nemoc u psů?

Magazín

  6:50
Addisonova nemoc u psů je také známá jako hypoadrenokorticismus. Jedná se o onemocnění, které je výsledkem snížené sekrece hormonů kůrou nadledvin. Nadledvinky jsou malé párové žlázy, které se nachází v blízkosti ledvin. Nadledvinky vyrábějí substance potřebné pro regulaci normálních tělesných funkcí, a ovlivňující tak správný chod každé jednotlivé buňky organizmu.

Jak se bránit nemocím u zvířecích mazlíčků? foto: Hana Mazancová, Lidovky.cz

K nejdůležitějším látkám, které nadledvinky vytvářejí, patří glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Organizmus zvířete trpí v případě nadbytku nebo nedostatku jednoho nebo obou z nich. Když dochází k nadprodukci glukokortikoidů, vzniká onemocnění zvané Cushingův syndrom (hyperadrenokorticizmus). Nedostatkem glukokortikoidů a nebo mineralokortikoidů vzniká Addisonova choroba.

Glukokortikoidy mají mnoho funkcí zásadních pro život zvířete. Například ovlivňují chuť k jídlu a funkci imunitního systému, podílejí se na metabolizmu cukrů, tuků a bílkovin. Jsou zvláště důležité v období stresu. Pokud má jednotlivec dlouhodobý nadbytek nebo nedostatek glukokortikoidů, může to mít za následek vážné zdravotní problémy.

Mineralokortikoidy jsou dalšími důležitými produkty syntetizovanými zdravými nadledvinami. Mineralokortikoidy ovládají koncentraci dvou, pro organizmus kriticky důležitých „solí“, sodíku a draslíku. Pomáhají při regulaci těchto solí zvláště při stresových situacích. Nadbytek mineralokortikoidů v organizmu má obvykle za následek vážné zdravotní komplikace. Nedostatek mineralokortikoidů může zvíře ohrozit na životě.

Co je příčinou vzniku Addisonovy nemoci?

Nástup Addisonovy nemoci je obvykle výsledkem destruktivního procesu obou nadledvinek a buněk produkujících oba kriticky důležité hormony. Nejčastější příčinou Addisonovy choroby je zničení obou nadledvinek vlastním imunitním systémem zvířete. Základní funkcí imunitního systému je totiž nepřetržitý boj proti cizím subjektům v těle zvířete. Imunitní systém se pokusí zničit vše, co vyhodnotí jako tělu „nevlastní“, ať je to cokoliv.

Plemenná predispozice je popsaná u:

  • Portugalský vodní pes
  • Pudl
  • Bearded kolie
  • může se vyskytnout i u jiných plemen a kříženců psů

Nejlepším příkladem cizích subjektů, proti kterým imunitní systém často bojuje, jsou bakterie a viry. Z neznámých důvodů občas imunitní systém vidí normální části těla jako cizí a rozhodne se tyto tkáně odstranit. V této neobvyklé situaci začíná imunitní systém likvidovat i vlastní nadledvinky zvířete.

Méně časté příčiny Addisonovy nemoci je nádorové bujnění, infekce nadledvin (například histoplazmóza, nebo blastomykóza), které mohou mít za následek zničení buněk nadledvinek. Dále infarkt nebo amyloidóza nadledvinek. Další příčinou je selhání hypofýzy v sekreci ACTH, což je nadřazený hormon, který kontroluje funkci nadledvinek. Selhání hypofýzy nebo hypotalamu je obvykle následkem nádoru, zánětu nebo traumatu.

Jaké jsou příznaky Addisonovy nemoci?

Addisonova nemoc je poměrně neobvyklé onemocnění u psů a je považována za vzácnou u koček. Toto onemocnění nejčastěji postihuje mladé až středně staré feny. Bylo však diagnostikováno u psů a koček všech věkových kategorií, bez ohledu na pohlaví či kastraci.

Obecně se zdá, že příznaky Addisonovy choroby nastupují velmi rychle, obvykle v období několika dnů. Mohou se však vyvíjet i v průběhu několika týdnů či měsíců. Většina majitelů zaznamená výskyt několika z níže popsaných problémů zhruba ve stejném časovém období:

  • Ztráta chuti k jídlu
  • Extrémní letargie, unavitelnost
  • Zvracení
  • Průjem
  • Ztráta hmotnosti
  • Svalová slabost

Méně často majitelé zaznamenají celkovou slabost a přechodnou ztrátu chuti k jídlu, kterým nepřipisují větší význam do doby, než příznaky začnou být trvalé. Tyto projevy se mohou přechodně zintenzivňovat a ustupovat, což dále komplikuje stanovení správné diagnózy. Někteří psi se chvějí, třesou či klepou jako by jim byla zima. Další manifestací tohoto onemocnění je epizoda tzv. „Addisonské krize“, kdy se pes náhle zhroutí ve stavu šoku v důsledku nerovnováhy elektrolytů a špatné regulace metabolismu během období stresu. Tato epizoda se může vyskytnout náhle a často vede k rozhodnutí majitele zvířete vyhledat odbornou pomoc veterinárního lékaře. Pokud se tento stav neléčí okamžitě, pacient může nemoci podlehnout.

Jak se Addisonova nemoc diagnostikuje?

Zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu a úbytek hmotnosti jsou velmi nespecifické příznaky. Podobné příznaky může mít pes či kočka s onemocněním žaludku, střev, srdce, jater, ledvin apod. Jako další faktor, který diagnostiku tohoto onemocnění komplikuje je fakt, že onemocnění jiných orgánových systémů je mnohem častější než Addisonova choroba. Je proto třeba provést sérii testů potřebných k posouzení různých orgánových systému současně.

Psi s Addisonovou nemocí často mají zvýšené hodnoty močoviny v krvi při zvýšeném kreatininu, stejně jako snížený obsah krevní glukózy v krvi. Krevní obraz může vykazovat příznaky chronické chudokrevnosti (anémie). Jedna z typických abnormalit u psů s Addisonovou nemocí je zvýšení sérové koncentrace draslíku při současném poklesu koncentrace sodíku v krevním séru. Tyto změny jsou však taky nespecifické.

V případě, že existuje podezření na Addisonovu nemoc, je třeba provést ACTH stimulační test, který je považovaný za „zlatý“ standard v diagnostice Addisonovy choroby u psů, koček i lidí. Při tomto testu je psovi aplikována injekce hormonu ACTH, který za normálních okolností stimuluje nadledviny. Normální pes bude reagovat tím, že dojde ke zvýšení krevního kortizolu. V případě, že se jedná o Addisonovu nemoc, po aplikaci ACTH nedojde k žádoucímu zvýšení hodnot krevního kortizolu a diagnostika Addisonova choroba je potvrzena.

V čem spočívá léčba Addisonovy nemoci?

Dlouhodobá léčba Addisonovy nemoci není zdaleka tak složitá, jako její diagnostika a intenzivní péče na hospitalizaci, která je nutná na počátku vzniku onemocnění k záchraně života psa. Jakmile je pes stabilizován a může být propuštěn z hospitalizace domů, bude hlavním úkolem majitele podávat zvířeti léky, které suplementují glukokortikoidy a mineralokortikoidy.

Addisonova nemoc je poměrně obtížně diagnostikované onemocnění, které vyžaduje velké odborné znalosti veterinárního lékaře. Psi, kteří jsou správně léčeni, však mohou s touto nemocí žít zdravý a šťastný život.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...