Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zumba, bosu, trampolíny aneb Když je cvičení zábava

Zdraví

  14:58
Formování postavy už dávno neznamená jen hodiny strávené v posilovně. Přinášíme vám pět fitness hitů, při nichž se nejen zapotíte, ale i pobavíte.

Ke cvičení bosu potřebujete speciální 'míč'. foto: Shutterstock

Zumba

Poslední hit českých fitness center vděčí za svůj vznik náhodě: když kolumbijský trenér Alberto Peres dorazil před lety na svou pravidelnou hodinu aerobiku, zjistil, že doma zapomněl CD s hudbou. Měl s sebou jen nějaké latinskoamerické rytmy, tak se pokusil improvizovat – a klienti byli nadšení.

Lekce zumby trvá zhruba hodinu a rozhodně není rutinní, naopak: Na rozdíl od klasického aerobiku je založena na principu přerušovaného kardio tréninku, v pravidelných intervalech se tedy střídá pomalejší a rychlé tempo (jinými slovy posilovací cviky například s prvky salsy, merengue či samby).

Trampolíny

K aerobiku nemá daleko ani cvičení na trampolínách: zapotíte se, zlepšíte svou kondici a zpevníte celé tělo. Na rozdíl od aerobiku ale způsobem mnohem šetrnějším k vašim kloubům i páteři – vždy dopadáte na měkký pružný povrch.

Bonus navíc: na trampolíně se nemusíte bát, že když u nějakého cviku spletete stranu, vrazí do vás sousedka a dá se pohodlně cvičit i doma – bez obav, že na vás vlítne nevrlý soused zezdola.

Indoor walking

Skupinové cvičení v lecčems připomínající spinning či běh na pásu. Indoor walking je čistě aerobní aktivitou vycházející z toho, že chůze je nejpřirozenější forma lidského pohybu.

Lekce trvá obvykle 45–60 minut a má podobný průběh jako zmíněný spinnig: po počátečním zahřátí následuje ostřejší fáze a končí se opět v klidnějším tempu k vydýchání a zklidnění. Tempo a náročnost (např. sklon plošiny) si může každý volit podle svých možností a schopností, takže je to cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie.

Indoor rowing

Další z aktivit, při níž se neobejdete bez trenažéru. Indoor rowing neboli skupinové veslování "pod střechou" je všestranné kondiční cvičení. Protože veslování zbytečně nezatěžuje klouby, často se využívá i při rehabilitacích například po úrazech.

Lekce probíhají pod vedením trenéra, který má za úkol nejen sestavu připravit, ale i motivovat účastníky a případně opravovat jejich chyby. Správná technika je totiž zásadní: pokud člověk madlo přitahuje pouze pažemi (například když si nastaví příliš vysokou zátěž) a nezapojuje tělo a především nohy, druhý den si stěží vyčistí zuby.

Bosu

Balanční cvičení, k němuž budete potřebovat "míč" jako z výbavy chytré horákyně – ani kulatý, ani placatý. Bosu je zkratka anglického pojmenování "both sides up", tedy obě strany nahoru, a přesně tak lze tuto pomůcku při cvičení využít – vypouklou stranou nahoru, ale i dolů.

V zásadě existují dva "cvičební styly" bosu: pilates (klidnější varianta vhodná i pro těhotné) a kardio (svižnější cvičení za doprovodu hudby ne nepodobné step aerobiku, ale ztížené tím, že každý krok je nutné navíc vybalancovat).

Autor:
Témata: Trampolína