Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zvracení či prodloužené krvácení. I to může vyvolat potratová pilulka

Zdraví

  6:45
Ačkoli je šetrnější než klasická interupce, podávat potratovou pilulku mohou stejně jen lékaři. Až v 7,5 procentech metoda selže a ženu mohou ohrozit vedlejší účinky: zvracení, alergie, ale i silné krvácení z dělohy. Jaká jsou pro a proti potratové pilulky?

Těhotenství mladivstvých foto: Shutterstock

Na prvním místě u umělého přerušení těhotenství - kromě akutních zdravotních případů, kdy jde o život matky - je etické hledisko, toto dilema si však musí vyřešit každý sám. Jaká rizika přináší potratová pilulka z medicínského pohledu?

Pilulka je šetrnější než klasická interupce a není v Evropě ničím neobvyklým. Na českém trhu se tabletka, která vyvolá v těle ženy samovolný potrat, objevila legálně v pondělí. Do té doby ji ženy sháněly a kupovaly na internetu.

Potratová pilulka Česku

  • Potratovou pilulka, známá také pod názvem RU-486, která je Státním ústavem pro kontrolu léčiv zaregistrována už od loňského roku, je k dispozici až od pondělí. Podávat ji mohou jen gynekologové a porodníci v nemocnicích.
  • Nová metoda má v Česku své příznivce i odpůrce. Přes sedmdesát tisíc z nich podepsalo petici, která chtěla zabránit povolení pilulky na českém trhu.
  • Pravidla pro užívání jsou stejná jako u miniinterupce - pilulku je možné užít do 49. dne těhotenství. 
  • Cena se pohybuje kolem 3,5 tisíce korun.

„Potratová pilulka se užívá perorálně, z tohoto důvodu,je šetrnější, odpadá tedy riziko infekce po chirurgickém zákroku či perforace děložní stěny. Nicméně i pilulka má své nežádoucí účinky jako jsou bolesti hlavy, v podbřišku, zvracení, prodloužené silné krvácení,“ řekla serveru Lidovky.cz gynekoložka Petra Mrázková Líbalová z Euroclinicum.

„Hormon Mifepriston obsažený v pilulce Mifegyne je antiprogesteron, tedy hormon působící proti podpoře růstu děložní sliznice v graviditě a růstu gravidity samotné. První dávka pilulky embryo usmrtí, druhá dávka vypudí mrtvý zárodek z těla, což je spojeno s následným silnějším krvácením a bolestí v podbřišku, které může trvat dvět, ale i třicet dní,“ podotýká gynekoložka.

Tabletky ale musí předepsat a podat jen lékař v nemocnici, ženám se do ruky nedostanou, pilulka totiž může vyvolat obtíže jako zvracení, alergie, infekci a v nejhorším případě také prodloužené krvácení.

Gynekologové tabletku vítají, protože je podle nich k ženskému organismu šetrnější. Potrat chirurgickým zákrokem se provádí v celkové anestezii, která ženu zatěžuje. Zatím se ale neví, kdo zaplatí tabletku v případě, že žena ze zdravotních důvodů potrat potřebuje. Za normálních okolností - pokud se jedná o chirurgický zákrok - proplácí jej ze zákona pojišťovna. U tabletek to ale není jasné. „Pravděpodobně zákrok zaplatí pojišťovna, jako interrupci ze zdravotních důvodů, ale praktický postup nebyl stanoven,“ upřesňuje gynekoložka.

PRO a PROTI z medicínského pohledu

PRO:

  • odpadá klasická interupce v celkové anestezii
  • šetrnější metoda
  • odpadá riziko infekce či perforace děložní stěny

PROTI

  • selhání metody v 1,3 – 7,5%
  • pilulku lze užít jen do 49. dne těhotenství
  • krvácení do dělohy
  • nežádoucí účinky: zvracení či prodloužené krvácení, bolesti v podbřišku

 

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...